UP Smart Investment ( U.P. o.c.p. )

o.c.p. / menšie firmy a fondy súkromného kapitálu / produkty / služby
JUGGLER
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

UP Smart Investment ( U.P. o.c.p. )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Opis a recenziu od klienta a sprostredkovateľa nájdete v blogu Romana Závodského:
https://dennikn.sk/blog/2289867/nebanku ... -10-rocne/

Pridávam môj názor neklienta a nesprostredkovateľa, bez servítky na ústach.

Ako správne poukázal Marcel Onufer na facebooku, treba si dať pozor na príliš mladú firmu s nedostatočnou históriou. Takisto poukázal na divné ekonomické výsledky: Že firma za rok 2019 mala tržby 15 000 €, ale vykázala stratu -176 000 €, k tomu dodávam výsledky za 2020: tržby 865 000, strata -632 000 a vlastný kapitál 293 000. Nehodnotím, nekomentujem, lebo to nemusí byť negatívne. Pre mňa je to len,,red flag,, a keby som mal byť klientom, tak si radšej prejdem celú ročnú uzávierku. Je to verejné info, volne prístupné.

Čo je na UP zaujímavé, že ponúkajú zhodnotenie cez FOREX AOS robotov.. To ma vždy priťahuje ako magnet... :wink:
Prečo? Lebo forex je extrémne ťažký trh v ktorom sa menové páry hýbu hore-dole a peniaze sa prelievajú ako v spojených nádobách: zisk jedného účastníka = strata iného. Málokto uspeje na tomto trhu. Jediným istým víťazom sú brokeri, ktorých by sme mohli obrazne prirovnať k ,,zmenárňam,,.

Tak som sa pozrel kto je ústredná postava UP: pán Ramón Beňo

Dal som do Googla meno a Linked In vypľul starého harcovníka – finančného sprostredkovateľa od roku pána 1993, ktorý v roku 2006 založil finančno- sprostredkovateľskú firmu R.I.C. Slovakia, Nitra. Tržby mávali okolo 2 mil. ročne a fungujú dodnes. Pred 10 rokmi sa pán Beňo nejakým spôsobom sa dostal k obchodovaniu forexu cez robotov. V roku 2019 založil UP o.c.p., a.s.

Licenciu majú v poriadku. Pán Beňo bol už s R.I.C Slovakia samostatný finančný agent (SFA ), čo je Národnou bankou dozorovaná licencia a pod firmou pracujú agenti. Pán Beňo sa zrejme spojil so správnymi ľuďmi a s UP sa dostali na najvyššiu priečku o.c.p.(obchodník s cennými papiermi ).

Takže ide o normálneho, licencovaného obchodníka s cennými papiermi pod dohľadom NBS.

Hneď vidno, že je to iná kategória ako sme zvykli rozoberať pri podozrivých subjektoch. Aj brokeri ako LMAX a Swiss Quote je už niečo iné ako XTB.

Pozrime sa ako sa UP prezentuje:

Náš systém je založený na sofistikovaných matematicko-algoritmických modeloch. Využívame pritom širokú škálu finančných nástrojov so zameraním najmä na obchodovanie menových párov. Meniaci sa svet si vyžaduje nové riešenia, preto pracujeme s peniazmi inak, moderne a vždy Upriamení na klienta. To všetko s overenými 10-ročnými investičnými skúsenosťami.

Klientom neúčtujeme žiadne skryté poplatky. Účtujeme len vstupný a obchodný poplatok z reálne vykonaných obchodov.
Keď vaše peniaze nepracujú, žiadne poplatky neúčtujeme.

Moja otázka k tým poplatkom. Aký motív môže mať firma obchodujúca forex, ked chce pracovať s retailom a neberie podiel na zisku ak nie inkasovať poplatky? Tak som sa pozrel, či majú nejaké:

Vstupný poplatok pri sporení od 2,8% ( cielovka nad 30K) do 4% ( pod 7K )
Pri jednorazovom investovani: 2% nad 100 K ) do 3,6% pod 10K
Investičné poradenstvo 0,2% za mesiac ( = 2,4% p.a. )
Prijatie a postúpenie pokynu: cenník UCB +10%
Poplatok z objemu zrealizovaných obchodov: 0,018%
Poplatky za ostatné v Cenníku neuvedené služby a činnosti sa určujú dohodou s Klientom


A sme doma. Fees never sleep. Rozoberiem pozdejšie,

Pozrime sa na výnosy. Je to mladá firma, takže pozor - NIKDY NEINVESTUJTE DO FIRMY ktorá vám neukáže históriu výnosov aspoň za 5 rokov.
V núdzi 3 roky, ale to musí byť bomba. V tom nestačí rozprávka, že máme za sebou 10 rokov. Tých 10 rokov musí byť zdokumentovaných vo forme track recordu.

U.P. o.c.p., a.s.:

Od 9/2019 ten najdynamickejší produkt: zhodnotenie = +20%.
ETF World za ten istý čas +24,3%
ETF USA +33%

Prvých 5 mesiacov nedokázali urobiť profit, zatial čo akciové trhy šli +20%
Potom sa v covid kríze vyšvihli za 2 mesiace o +12%, odvtedy sa rok hýbu v zisku +8%, zatial čo trhy dali uvedených 24 až 33%.


Viete čo ma zaujalo? Že sa chvália tým, že forex robia 10 rokov, ale výsledky ukazujú za 1,5 roka. Tak som sa hľadal, či niečo nerobili predtým, aby som to mohol porovnať s tým čo robia teraz:

ROK 2016 inzerát v Trende:

Pozývame vás na seminár o automatizovanom obchodovaní v hoteli Sheraton, Bratislava, dňa 26. 02. 2016 o 9.00 hod. Seminár je zdarma pre 20 ľudí.

Matras Platform je unikátny softvér, ktorý reaguje na to, čo sa deje na trhu. Sám si otvára, uzatvára pozície, posúva sa, zastaví a čaká na vhodnú príležitosť. Všetko robí automaticky. Môžete robiť všetko, bez toho, aby ste pozerali na obrazovku. Matras Platform je vyvinutý slovenskou firmou Credit Trading a úspešne obchoduje na forexovom trhu už 3 roky s výsledkami, nad ktorými sa pozastavuje nie jeden investičný fond.
Výnosy 3 – 4 % mesačne (36 -50 % ročne)? Príďte sa presvedčiť osobne.

https://www.trend.sk/financie/co-je-to- ... -automatom


ROK 2020 inzerát v Trende:


Aktuálne trendy v modernom investovaní ukazujú, že automatické obchodné systémy (AOS) môžu poraziť bežné spôsoby investovania....
AOS nepretržite analyzujú finančné trhy a vedia rozhodovať bez emócií a externých vplyvov. Tím spoločnosti U.P. o. c. p. v spolupráci s poprednými univerzitami vyvinul vlastný AOS, ktorý aktívne využívame. Naše produkty sú navrhnuté tak, aby zohľadňovali aktuálne finančné možnosti klienta a nezaväzovali ho investovať, keď mu to aktuálna situácia neumožňuje. V prípade potreby si klient môže svoje finančné prostriedky kedykoľvek vybrať, navyše rýchlo a bez poplatkov. Všetky naše produkty sú zaistené, pričom klienti si môžu zvoliť tri úrovne zabezpečenia.
Pri vyváženej investičnej stratégii UP70 sme dosiahli mieru zhodnotenia od začiatku investovania vo výške 11,21% na ročnej báze. Všetky informácie o výkonnosti jednotlivých investičných stratégií nájdete na našej webovej stránke www.up.sk

https://www.trend.sk/spravy/pracujem-zarabam-co-dalej

Vyzerá to tak, že spočiatku sa pán Beňo pokúšal zbohatnúť na forexe sám, potom cez klientov, ktorých lákali na 36-50%p.a., až nakoniec prišli na základný princíp fungovania investičného biznisu: nesľubujme veľa, ale zoberme veľa cez poplatky, cez marže a robme to DLHODOBO.
A tak vymysleli ,,zaistené,, dlhodobé zhodnocovanie cez sporenie, alebo jednorazovú investíciu , ktoré ponúkajú retailu.

Môj predbežný záver:

- história pozadia je 20 ročná..história výsledkov ani nie 2 roky. Niečo nám smrdí v reťazci dlhodobého zhodnocovania, ale nechce sa mi v tom šprtať
- píšu, že poplatky nie sú - ja vidím veľa poplatkov ( vstupný 2-4%, za správu 2,4%, za každý pokyn, za každý obchod a plus také, čo máte len v zmluve... Okrem tých, čo som vypísal môžu zarábať sofistikovane na affiliate poplatkoch, dostávať provízie od brokera s každého obchodu čo urobí robot, zo založenia účtu u CFD brokera ( píšu že 2,5% klientov u má u nich na CFD straty...to musia vykazovať podla predpisov EU ), za dodávanie likvidity atd. Ale o tom sa nebavme...možno majú výnos aj 20-30% p.a. ale podstatné je, kolko má klient ČISTÝ VÝNOS.

Ako vidíte NEPREKONÁVAJÚ pasívny výnos najznámejších akciových indexov, takže aktívna správa u nich nedáva žiadny zmysel.

Tento fakt (i keď je krátkodobý) treba umocniť tým, že výnos UP ešte podlieha zdaňovaniu a odvodom, kým výnos s indexových ETF je od daní a odvodov oslobodený ( po 1 roku ).

Uvidíme, čo prinesie čas. Ja by som povedal, že vzhľadom na tú históriu ničím neprekvapia. Dozreli, došli na to, že forexom nezbohatnú, tak zarábajú na poplatkoch. Drobné, nenápadne poplatky, spústa obchodov cez robota, to dlhodobo pre nich dáva zmysel. Pre normálneho človeka nie.

DIEL 2: PLUSY a MÍNUSY

Equity krivku majú peknú (vývoj dynamickej investície ). Nemajú veľké poklesy.
Vyzerá to tak, že riziko majú dobre zvládnuté. Nepadli v kríze, teda z hľadiska rizika je to určitá diverzifikácia. Podobne ako zlato, ktoré historicky dáva o polovicu menej ako akcie, ale v krízach nesklame.

Ich trading by som zhrnul tak, že možno robia 20%-30% p.a. a viac, teda vedia dosiahnúť nadštandardný výnos, ale si z neho berú priveľa.

Fair game je dosiahnúť nadštandardný výnos a zobrať nadštandardný podiel na zisku = po uplynutí kalendárneho roku a na princípe High Water Mark ( = vždy len z novovytvoreného zisku ). Je však neférové a na hrane zákona ryžovať priamo cez nadmerné poplatky a ešte účtovať iné poplatky pre prípad, že by sa nedarilo. To nie je WIN/WIN situácia. Je to dojenie klienta za každého počasia.

Poviem príklad a rozoberiem tie fees prakticky, aby to nebolo len o kecoch. Medzitým musím upozorniť, že mám info, že neberú naraz vstup a tých 2,4% p.a. priebežne.

Pred niekolkými rokmi sa dalo investovať cez Best Buy Investments BBI). Chlapík čo za tým stál ( Brzoň) bol dobrý v certifikátoch – dokázal nájsť také, čo banky nesprávne ocenili a zarobiť na tom. Až sa stal populárny, založil BBI a vyberal vklady. Robili akcie, opcie, certifikáty a vyzerali OK.

Jeden z nás mal u nich peniaze a pýtal sa na názor. Tak som ho poprosil aby mi ukázal výpisy. Zistil som dojenie klienta cez poplatky. Odborne sa to nazýva CHURNING. Robí to väčšina firiem, ktoré otravujú ľudí cez telefóny a nahovárajú ich na investovanie.

Klient nerozumie poplatkom, ale funguje to napríklad takto. Poplatok za nákup: 1%. Poplatok za predaj: 1%.

1. Kúpia akciu za 100 000 a získajú 1000 €. Predajú akciu za 105 000 a získajú 1050€.
Klient získal 3000 a oni 2050 €. To je pre nich ideálny scénar. Vlk sa nažral, aj ovca ostala celá. Ide sa ďalej.

Po 50 takých obchodoch oni majú 100 000 istých a klient ? Museli by byť géniovia, aby prosperoval aj klient.

V BBI to robili tak, že klientské účty nastavili tak, aby broker účtoval maximálny poplatok. Bol to ten istý broker, čo má mnoho z nás: IB.
Ja platím za kúpu 100 akcií max. 1 USD, u nich to bolo 30 USD. Broker z každej takej transakcie pripísal 29 USD na účet BBI.

Každý rok takto zinkasovali 10-15% z hodnoty účtu klienta. Možno aj viac. Ja posudzujem len daného klienta o ktorom vedeli, že má väzby na našu komunitu. Ked sa im darilo, že urobili napríklad 30%p.a., klient bol spokojný a život išiel ďalej... Oni brali aj podiel na zisku. To znamená, že ked sa darilo, zarábali na poplatkoch a klient im zaplatil ešte 20% zo zisku. Ked sa nedarilo, tak sa nedarilo iba klientovi. Oni brali poplatky stále.

Skončilo to tak, že raz pokašlali riadenie rizika a rupli cez opcie asi -50%. Už to nerozchodili.

Poďme k UP nech vysvetlím ako to funguje konkrétne u nich.

1. Niektorá investícia má vstupný poplatok. 3% ide im, alebo sprostredkovatelovi.
To nie je katastrofa, lebo je to jednorazovka. Rozloží sa to v čase ( v rokoch ) a fixuje to klienta.

2. Niektorá investícia má priebežný poplatok. To je tých drobných 0,2% mesačne...čo však dáva 2,4% ročne. To je dosť !
Prečo? Lebo oni to berú stále. A je ked klient ide dolu vodou. Má to opačný efekt ako zložené úročenie –inštitúcia bohatne aj ked klient prerába a výnos navyše žerie inflácia.

3. Prijatie a postúpenie pokynu – ignorujme..nevieme koľko.

4. úrok za požičanie peňazí...ked obchodujú na margin, broker požičiava peniaze a berie za to úrok. Drobný, ale efekt pochopíme, ked sa rozpíšem o páke.

5. Poplatky za ostatné v Cenníku neuvedené služby a činnosti sa určujú dohodou s Klientom.

To neviem aké sú, ale určite nejaké sú, ked to majú uvedené. Niečo zrejme dajú na výber, podložia argumentom, že zarobia viac a klient odsúhlasí.

6. Poplatok z objemu zrealizovaných obchodov: 0,018%

Toto je podľa mňa TRÓJSKY Kôň. Vyzerá nenápadne. Ale poďme si to vysvetliť.

Vysvetlil som churning pri akciách, ked sa robí cez percentá. 1% = 1/100 z kapitálu na účte.
Keď sa obchoduje forex, tam sa používa 1/10000, čo sa odborne volá 1 PIP.
Jeden pip by mal byť teda 0,0001 a keďže 1% = 1/100, tak z investovaného kapitálu je to 0,01%

Forexoví brokeri zarábajú na spreade, čo je rozdiel medzi nákupom a predajom. Počíta sa v pipsoch. Napríklad pri páre EUR/USD to bývajú 2-3 pipsy.

Ľuďom sa to nezdá veľa. Lenže forex sa obchoduje na páku. To znamená, že peniaze klienta sú iba záloha a broker mu požičiava 50 násobok, 100 násobok, niekde aj 1:200, či 1:500 !

Páka 1:100 obrazne znamená, že pri zálohe 1000 EUR broker otvorí pozíciu za 100 000 €.

Keď sa uvedený menový pár pohne v prospech klienta o desatinu percenta ( 0,1% ) , zisk je 100 €.
Ak sa obchod v tomto momente uzavrie, broker zarobil spread 3 pipsy = 30 € a klient má zisk 70 €.

Forexoví profesionáli robia veľa obchodov na velkú páku. Preto základnou otázkou ich prosperity je, aby mali spread čo najnižší. LMAX je podľa mojích vedomostí jeden z najlepších na svete. Spread na EUR/USD u neho odhadujem na 0,5 pipsu. Teda nie 3 pipsy ako dajme tomu u eToro, ale 6 x menej. Pri zisku 100 € si teda broker nechá 5 € a profík má zisk 95 €.

Teraz si predstavte forexového robota, čo je program, ktorý sám obchoduje 24 hodín denne.
Robí to na páku, teda s účtom dajme tomu 10 000 € otvorí pozíciu 3 x 100 000 € na troch pároch naraz a potom ju zavrie...a znova otvorí a zavrie. Najlepší robot je taký, čo šklbe trh po drobných, teda berie málo, ale často, rýchlo a diverzifikovane. Voláme to scalping. Tým sa znižuje riziko straty.

A teraz čítajme: Poplatok z objemu zrealizovaných obchodov: 0,018%

Keď jeden pip je 0,01%, tak 0,018% = 1,8 pipsov.

Robot obchoduje u brokera za 0,5% pipsu, ale UP si účtuje 1,8 pipsu !

Pri obchode za 100 000 € je to 18 €....ked robot zobchoduje 10 x 100 000, tak je to 180 €.

To sa bavíme o ryžovaní s malým kapitálom, trebárs do 10 000 €. Pri kapitále 10 000 = 180€ = 1,8%...ale nie ročne, ale za 10 obchodov. Možno za 1 deň, ale možno aj za 1 hodinu.

Celá podstata mojej kritiky je v tom, že akýkoľvek systém, fond, alebo správca ak obchoduje často, musí to robiť pri minimálnych nákladoch. Pretože tie náklady aj ked sú minimálne, platí ich klient a oni sa s počtom obchodov hromadia do stoviek, do tisícov €. Ak by obchodník nezarábal ani neprerábal, zničia ho poplatky. Aj tie najmenšie. Poplatky sú preto doslova otázkou prežitia, často čiarou medzi celkovým výnosom a stratou.
To vie každý profesionál.

OBCHODNÍK MUSÍ OBCHODOVAŤ NA VÝNOS, NIE NA POPLATKY PRE BROKERA A OBJEM OBCHODOV.

Keď WSM roboti dojili klientov cez Instaforex, brali od brokera afiliate províziu 2 pipsy a broker si nechával 1 pip.
Teraz, podla toho cez akého brokera ide UP to bude v najlepšom prípade zrejme 0,5 pipsu pre brokera a 1,8 pipsu pre UP.

P.S. tu je článok o BBI ked im brali licenciu:
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/ces ... 53509.html
Napísať odpoveď