Americky zemny plyn

energie, kovy, poľnohospodárske produkty, potraviny, komoditné ETF a ETC, spready
Chodec
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28. Mája 2021, 09:31
Been thanked: 1 time

Americky zemny plyn

Príspevok od používateľa Chodec »

Ahojte budem sem pridavat moje postrehy ohladom NG.
JUGGLER
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Americky zemny plyn

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aktuálny pohľad ( a voľný preklad ) zo zdroja, ktorý dodal môj priateľ Chodec - špecialista na plyn:
https://seekingalpha.com/article/461827 ... 34514.5366

Od apríla sa trh so zemným plynom vyvíjal približne podľa očakávaní, hoci úroveň uskladneného plynu zostáva nad sezónnymi normami. Producenti zemného plynu výrazne znížili počet aktívnych ťažobných zariadení, čo signalizuje blížiaci sa pokles úrovne ťažby. Nízke ceny zemného plynu v EÚ zlepšili domáce dodávky znížením vývozu LNG, čo je faktor, ktorý by mal pretrvávať, pokiaľ Nórsko nezníži ťažbu alebo, čo je pravdepodobnejšie, Ukrajina nezablokuje svoj kritický tranzitný plynovod z Ruska (v súčasnosti dodávajúci ~ 5 % plynu do EÚ). Sila výroby v USA sa dramaticky znížila, najmä u výrobcov ocele (ktorí využívajú obrovskú energiu). Napriek tomu vysoké letné počasie zvýšilo dopyt po elektrickej energii, aby sa vyrovnal trend recesie. Okrem toho, ako to zvyčajne býva, volatilita produkcie zemného plynu je dôležitejšia ako zmeny dopytu, ktoré sú dnes zvyčajne oveľa nižšie ako volatilita ponuky.

UNG čelí niektorým novým rizikovým faktorom, najmä pokiaľ ide o zmeny v dopyte po exporte. Domnievam sa však, že nedávny vývoj dáva určitú rezervu mojej býčej pozícii v UNG, aj keď s dostatočnou opatrnosťou. Z hľadiska budúcnosti môže UNG naďalej rásť, ale je naďalej nepravdepodobné, že ETF zaznamená extrémnu výkonnosť ako v predchádzajúcich rokoch. Pre investorov je preto vhodný čas na to, aby lepšie zvážili fundamenty UNG a posúdili jeho okamžité a dlhodobé faktory rizika a výnosu.

Ťažba zemného plynu by mala čoskoro klesnúť

V roku 2020 sa zemnému plynu a rope darilo veľmi dobre, keďže producenti znižovali ťažbu a úroveň vrtov príliš agresívne na to, aby sa situácia vyvíjala krátkodobo. V skutočnosti nemali na výber kvôli nedostatku dostupných skladovacích kapacít. Ceny ropy nerástli tak prudko ako ceny zemného plynu, čiastočne aj vďaka uvoľneniu obrovských strategických ropných rezerv v minulom roku. Zemný plyn tiež vzrástol príliš vysoko, keďže mnohí špekulanti vsadili na túto komoditu vzhľadom na jej význam v obchode EÚ a Ruska. Ako však bolo opísané v minulom roku, vývozná kapacita LNG v USA nepostačuje na nahradenie stratených ruských zdrojov. Význam tohto faktora na ceny plynu v USA je preto okrajový (aj keď nie úplne bezvýznamný).

Zemný plyn je v porovnaní s inými komoditami len ťažko celosvetovo obchodovateľným energetickým produktom, ktorého ceny sa medzi kontinentmi výrazne líšia v dôsledku jeho závislosti od plynovodov. V USA zostávajú spotové ceny zemného plynu pod úrovňou rentability, približne 3 USD/MMBTU, hoci táto hodnota sa zvýšila v dôsledku zvýšenia nákladov na prácu a dodávky. Okrem toho, keďže väčšina producentov sa vlani v dôsledku vysokých cien ponáhľala so zvyšovaním ťažby, len veľmi málo z nich sa vlani zabezpečilo, takže teraz čelia záporným peňažným tokom, čím viac plynu predávajú. V dôsledku toho počet vrtných súprav na ťažbu zemného plynu rýchlo klesá, čo znamená, že producenti znižujú tempo, akým realizujú nové vrty.

Klesajúci počet vrtných súprav naznačuje, že zemný plyn je v súčasnosti pevne pod úrovňou rentability, čo spôsobuje producentom straty. Túto problematiku zahmlieva skutočnosť, že väčšina producentov plynu dosahovala ešte pred rokom rekordné zisky, takže z tejto býčej dynamiky naďalej ťažia producenti plynu. Napriek tomu predpokladám, že mnohé akcie v tomto odvetví zaznamenajú v správach o výsledkoch za 2. štvrťrok masívny pokles zisku, pretože táto dynamika sa spomalí. Ďalej, hoci sezóna vysokých ziskov v rokoch 2020 - 2022 umožnila mnohým znížiť úroveň zadlženia, mnohým, ak nie väčšine malých až stredne veľkých producentov zemného plynu a ropy hrozilo v roku 2019 vysoké riziko bankrotu v dôsledku chronicky záporných peňažných tokov. Podľa toho pochybujem, že mnohé spoločnosti v tejto kategórii dokážu prežiť dlhotrvajúci pokles cien zemného plynu, ako to začíname vidieť dnes.

Z historického hľadiska úroveň ťažby zemného plynu zaostáva za počtom vrtných súprav o 6 až 18 mesiacov. Väčšina vrtov na zemný plyn bude ťažiť 20 až 30 rokov, ale väčšina ich ťažby sa uskutoční počas prvého roka alebo dvoch v dôsledku úrovne tlaku, ktorá často klesne o 70 % počas prvého roka a o 90 % do druhého roka. Okrem toho po boome frakovania v Permskej panve v roku 2010 sa mnohé vrty stali oveľa staršími, takže celková úroveň ťažby zemného plynu v USA je oveľa citlivejšia na okamžité zmeny v počte vrtných súprav. Ropa a plyn sa často ťažia spoločne, takže vysoké ceny ropy môžu zvýšiť ťažbu zemného plynu, aj keď je táto komodita podhodnotená. V súčasnosti sme svedkami prudkého poklesu úrovne ťažby zemného plynu a ropy, keďže obe komodity klesli blízko úrovne rentability alebo pod ňu. Okrem toho zásoby predtým vyvŕtaných, ale nedokončených vrtov klesli na historické minimum.

Po nástupe nedostatku v roku 2021 by mnohí producenti mohli zvýšiť produkciu bez vŕtania (počet vrtných súprav) aktiváciou vyvŕtaných, ale nedokončených vrtov. Keďže zásoby týchto vrtov sa znížili, počet vrtných súprav si musí udržať vyššiu úroveň, ako mal v rokoch 2021 - 2022, aby celková produkcia bola konštantná. V dôsledku toho je pravdepodobné, že nedávny prudký pokles počtu vrtných súprav bude mať za následok rýchlejší pokles produkcie plynu a ropy ako v predchádzajúcich cykloch.

Celkovo ide o silné náznaky, že dodávky zemného plynu v USA do konca roka výrazne klesnú. Ako je to v minulosti bežné, tento trend by mal viesť k prekročeniu, pri ktorom celková úroveň ťažby klesá príliš rýchlo v porovnaní so zmenami v dopyte. Index PMI výrobného sektora v USA na úrovni 46 je najnižší od roku 2008, s výnimkou dočasného extrémneho poklesu v roku 2020. Ak by tieto údaje naznačovali recesiu vo výrobe, pravdepodobne by sme boli svedkami mierneho poklesu dopytu po zemnom plyne. Tieto údaje však zároveň nabádajú producentov plynu, aby v očakávaní recesívneho poklesu dopytu znížili ťažbu.

Vývoz zemného plynu z USA zostáva na vysokej úrovni 618 mld. kubických stôp, čo je takmer rekordná úroveň, predovšetkým v dôsledku rastu vývozu LNG. Tento faktor prispel k nedostatku v USA a vývoz sa v posledných mesiacoch pravdepodobne zvýšil v dôsledku opätovného otvorenia zariadenia Freeport LNG.

Problematické je, že ceny zemného plynu v EÚ klesli za posledný rok o viac ako 90 % a dnes sa pohybujú okolo 7,5 USD/MMBTU. Rozdiel medzi cenami plynu v USA a EÚ teda pretrváva, ale nie je dostatočne veľký na to, aby spracovanie a vývoz LNG boli veľmi ziskové. Vysoký vývoz pretrváva vďaka kontraktom vytvoreným počas minuloročného nedostatku; predpokladám však, že v nasledujúcich mesiacoch prudko klesne, ak plyn z EÚ zostane relatívne lacný. Podľa môjho názoru sú to v kombinácii s recesívnymi trendmi vo výrobe negatívne faktory, ktorým dnes čelia ceny zemného plynu a ktoré by mohli kompenzovať pokles ponuky.

Môže UNG pokračovať v raste?

Celkovo dnes zemný plyn čelí kombinácii býčích a medvedích faktorov. Podľa očakávania nízke ceny spôsobujú, že ťažobní producenti spomaľujú svoju činnosť, čo pravdepodobne vedie k výraznejšiemu poklesu ponuky; nižší dopyt v hospodárstve a zníženie vývozu z USA by to však mohli kompenzovať. Celková úroveň zásob zemného plynu v USA zostáva v porovnaní s historickou sezónnou normou zvýšená, pričom prebytok predstavuje približne 350 mld. kubických metrov. Za posledné desaťročie sa cena zemného plynu vzhľadom na túto úroveň prebytku pohybovala vo všeobecnosti medzi 2 - 3 USD/MMBTU, takže jeho cena je dnes takmer spravodlivá. Teploty boli nad sezónnym normálom, ale teraz sa vrátili do normálneho pásma, takže prebytok plynu by mal zostať relatívne trvalý.

Našťastie, časť "contanga" sa z trhu s plynom vytratila, čo znamená, že forwardové ceny nie sú v porovnaní so spotovými cenami príliš drahé. Vo februári sa na zemný plyn vzťahovalo takmer 60 % ročného contanga, takže komodita musela vzrásť o túto úroveň, aby sa UNG vyrovnala (keďže nakupuje termínované kontrakty, ktoré sa rozpadajú smerom k spotovým). Dnes je cena futures na zemný plyn v auguste 2023 na úrovni 2,61 USD, zatiaľ čo cena v auguste 2024 je 3,37 USD, teda o ~ 29 % vyššia ako súčasná cena. Plyn vo všeobecnosti sleduje výhľad futures, ktorý mal vo februári, čo znamená, že UNG si môže udržať relatívne konštantnú hodnotu.

Napriek rizikám sa zemný plyn do augusta budúceho roka pravdepodobne vráti na úroveň 3,37 USD, keďže producenti budú znižovať ťažbu, kým sa ceny nevrátia na úroveň rentability. Očakávam teda, že UNG môže v najhoršom prípade zostať v súčasnom pásme, ale môže vzrásť aj oveľa vyššie, ak dopyt neklesne príliš rýchlo. Aj napriek tomu, že som na UNG optimistický, neverím, že tento rok zaznamená viac ako 50 % nárast ceny, pokiaľ nedôjde k exogénnemu a nepredvídateľnému šoku. Keďže je však UNG relatívne nezávislou komoditou, ponúka hodnotu diverzifikácie, pokiaľ pravdepodobne nebude trpieť výrazným rozpadom contanga (ako sa to často stáva na medvedích trhoch). Všeobecne však očakávam, že spotové ceny plynu do roku 2024 opäť vzrastú na úroveň 4 USD, čo by UNG stále prinieslo dvojciferné čisté výnosy.

Moja poznámka: Cena UNG aktuálne 7,10 USD
Napísať odpoveď