POUČNÉ VYJADRENIA ,,SLÁVNYCH,,.

slávni investori a traderi, príbehy, múdrosti, zaujímavosti
JUGGLER
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

POUČNÉ VYJADRENIA ,,SLÁVNYCH,,.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

george1 napísal: 21. Mája 2022, 23:39 90 ročný Bob Farrell (pre niekoho neznáme meno) je známy medzi osobnosťami z Wall Streetu.
Robil roky analytika a investičného poradcu v Merrill Lynch, za desaťročia jeho práce zažil pády a vzostupy trhov, jeho práca bola rešpektovaná a preto si zaslúži pozornosť jeho 10 pravidiel trhu, ktoré publikoval koncom 90-tych rokov.
Voľný preklad by Juggler:

1. Trhy majú v priebehu času tendenciu vracať sa k priemeru
Pod pojmom "návrat k priemeru" Farrell investorom pripomína, že keď sa akcie príliš vydajú jedným smerom, majú tendenciu vrátiť sa k svojmu dlhodobému trendu. Príliš euforické alebo pesimistické trhy zahmlievajú odhad a úsudok ľudí o tom, čo môžu rozumne očakávať.

2. Excesy v jednom smere povedú k opačnému excesu v druhom smere
Trhy v bubline sa môžu zdať pripravené na prasknutie, napriek tomu sa dokážu naťahovať do nerozoznateľných rozmerov - a stále si nájdu kupcov. Spomeňte si na internetové akcie v internetovej bubline 2000, alebo na nehnuteľnosti pred krachom na trhu s bývaním. Keď bublina praskne, dávajte si pozor.

Naopak, trhy vo voľnom páde zvyčajne vyskočia späť, akoby boli priviazané na gumovom lane. Spomeňte si na prudký odraz amerických akcií od marca 2009, keď bol akciový index Standard & Poor's 500 lacnejší približne o 80 %.

3. Neexistujú žiadne nové éry - excesy nikdy nie sú trvalé
To súvisí s pravidlami č. 1 a č. 2. Mnohí investori sa chytia na najnovší horúci sektor a čoskoro sa dostaví horúčka, že "tentoraz je to iné". Samozrejme, nikdy to tak nie je. Keď sektor ochladne, jednotliví akcionári sa to zvyčajne dozvedia ako poslední a predávajú za nižšie ceny.

4. Exponenciálne rýchlo rastúce alebo klesajúce trhy sa zvyčajne dostanú ďalej, ako si myslíte, ale nekorigujú sa tým, že idú do strany
Týmto spôsobom Farrell hovorí, že populárny sektor môže zostať dlho horúci, ale keď nevyhnutne nastane korekcia, tvrdo padne.

5. Verejnosť nakupuje najviac na vrchole a najmenej na dne
Čas na nákup akcií je vtedy, keď sa ostatní boja, a na predaj vtedy, keď sú ostatní spokojní. Preto mnohí trhoví technici používajú ukazovatele sentimentu na meranie pesimizmu alebo optimizmu investorov a potom investorom odporúčajú opačný postup.

6. Strach a chamtivosť sú silnejšie ako dlhodobé odhodlanie
Investori môžu byť sami sebe najväčším nepriateľom, najmä keď ich ovládnu emócie.

Ak chcete čeliť strachu a chamtivosti, cvičte sa v sebaovládaní. Na trhoch s poklesom si udržujte dostatok hotovosti, aby ste neboli v pokušení predávať za výpredajové ceny a namiesto toho mohli lacno nakupovať. V lepších časoch orežte víťazov v rozsahu, ktorý ste si stanovili pre alokáciu aktív vo vašom portfóliu, a získané prostriedky použite na nákup zaostávajúcich akcií. Táto stratégia vám pomôže byť proaktívny namiesto reaktívny.

7. Trhy sú najsilnejšie, keď sú široké, a najslabšie, keď sa zúžia na niekoľko blue-chipov. ( Poznámka: rásť by mali všetky akcie..nie je dobré ked trh ťahá len niekolko gigantov )
V počte je sila a široký, silný trhový impulz je ťažké zastaviť, poznamenáva Farrell. Naopak, keď peniaze smerujú do plytkého prúdu, mnohé atraktívne spoločnosti sú prehliadané, pretože investori sa tlačia na jednej strane lode.

To sa stalo s akciami "Nifty 50" na začiatku 70. rokov, keď väčšinu ziskov trhu tvorilo 50 najväčších amerických spoločností. Keďže pomer ich cien k ziskom sa vyšplhal na neudržateľnú úroveň, tieto akcie "jedného rozhodnutia" loď nakoniec prevrátili.

8. Medvedie trhy majú tri fázy - prudký pokles, reflexívny odraz a zdĺhavý fundamentálny pokles.

9. Keď sa všetci experti a prognózy zhodnú - stane sa niečo iné
Ísť proti stádu, ako opakovane navrhuje Farrell, môže byť celkom ziskové, najmä pre trpezlivých kupujúcich, ktorí môžu získať hotovosť na rozjarených trhoch a reinvestovať ju, keď je sentiment najtemnejší.

10. Býčie trhy sú zábavnejšie ako medvedie trhy. Bez srandy.
JUGGLER
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: POUČNÉ VYJADRENIA ,,SLÁVNYCH,,.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Investičné rady od Buffetta

Počas stretnutia 2021 jeden z akcionárov požiadal Buffetta, aby sa vyjadril k tomu, že akcie Berkshire za posledných 15 rokov v priemere nedosahovali výkonnosť širšieho trhu. Buffett odpovedal, že nikdy nikomu neodporúča akcie Berkshire. Namiesto toho zopakoval svoje dlhodobé presvedčenie, že indexový fond S&P 500 je pre priemerného človeka lepšou cestou k bohatstvu.

Buffett sa v skutočnosti plánuje riadiť vlastnou radou. Takzvaný veštec z Omahy povedal: "V prípade mojej smrti je tu fond pre moju vtedajšiu vdovu a 90 % pôjde do indexového fondu S&P 500." Presne tak. Nie do akcií Berkshire. Nie akcie spoločnosti Apple. Po tom, čo drvivú väčšinu svojho majetku rozdá rôznym filantropickým organizáciám, bude 90 % Buffettovho zvyšného majetku investovaných do jednoduchého indexového fondu S&P 500.

Dôvod jeho presvedčenia je jednoduchý. Buffett neverí, že priemerný človek - teda človek, ktorý nesleduje trh tak pozorne - dokáže vyberať akcie.
Ale indexový fond S&P 500, ako napríklad Vanguard S&P 500 ETF, ponúka okamžitú diverzifikáciu vo všetkých 11 trhových sektoroch a 500 najväčších amerických spoločnostiach. To eliminuje riziko, ktoré je spojené s nákupom jednotlivých akcií, a prakticky zaručuje zisky počas dostatočne dlhého obdobia držby.
Prílohy
SP500 pravdepodobnosť pozitívneho výnosu.png
JUGGLER
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: POUČNÉ VYJADRENIA ,,SLÁVNYCH,,.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

„Nejde o to, či máte pravdu alebo nie, ale o to, koľko peňazí zarobíte, keď ju máte a koľko stratíte, keď sa mýlite.“ (George Soros)
Napísať odpoveď