PREČO NEINVESTOVAŤ DO ZLATA

zlato ako investícia / tehličky /mince / šperky / nevýhody investovania do zlata
JUGGLER
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

PREČO NEINVESTOVAŤ DO ZLATA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zlato je v naších hlavách symbolom bohatstva. Máme k nemu pozitívny emocionálny vzťah. Takmer každé dieťa sníva, že raz nájde zlatý poklad.
Kto by nechcel vlastniť kopu zlata?

Keď sa pozrieme do histórie, význam zlata z pohľadu bežného človeka bol vždy dominantný.
Svet sa zmietal v nepokojoch, v chudobe, v hlade, vo vojnách. Impéria a štáty kolabovali, ich meny devalvovali, vysoká inflácia znehodnocovala úspory obyvateľstva. Ľudia často prichádzali o všetko čo mali, preto bolo racionálne držať časť majetku v zlate.
Zlato sa dalo ukryť, premiestniť, v núdzi ho ľudia mohli predať, alebo vymeniť za iný tovar.

Pozrime sa na tvrdenia, ktoré používajú predajcovia zlata a ich sprostredkovatelia, aby nás presvedčili investovať do zlata.

Zlato je vraj najlepší uchovávateľ hodnôt.

Význam zlata z hľadiska uchovávania a zabezpečenia majetku sa stratil v povojnovom usporiadaní sveta. Aj keď sa nám to nevidí a ľudia budú vždy reptať, dnešnej Európe nič tragické nehrozí. Strach ľudí, že papierové peniaze sa stanú bezcennými je neopodstatnený. Dnešné peniaze, papierové, alebo digitálne sa obrazne povedané ,,tlačia,, ale nedostávajú sa do obehu nekryté. Sú kryté majetkom, tovarom, službami a podľa mňa nezáleží na tom či je tento majetok v hmotnej forme, alebo vo forme dlhu.

To, že peniaze nie sú kryté zlatom má svoju logiku. Majetok a dlhy ľudstva po druhej svetovej vojne prudko vzrástli, takže nie je reálne, aby mohli byť kryté zlatom. Fyzické množstvo zlata je totiž obmedzené. Je to komodita, ktorú musí človek vyťažiť zo zeme a spracovať.

Investičný výnos zlata za posledných 100 rokov je niečo nad 4% p.a.. Je to približne na úrovni dlhodobej inflácie. Súhlasím, že dlhodobo zlato uchováva hodnoty, ale približne len na úrovni inflácie.

Zlato nás chráni pred infláciou.

Výnos zlata je o niečo vyšší ako priemer inflácie, preto nás dlhodobo chráni pred infláciou. Lenže je to len relatívna pravda, pretože cena zlata nekoreluje s infláciou. História ukazuje, že zlato dlhé roky investorov proti inflácii vôbec nechránilo.

Podložme to číslami, ktoré sú očistené o infláciu.

Cena zlata išla dole:

1. o -50% v období 1913-1920, to je počas 1. svetovej vojny i pandémie španielskej chrípky
2. o -60% od 1934 až do 1971 to je dlhých 36 rokov

Keď Nixon zrušil zlatý štandard v 1971, v nasledujúcich 10 rokov cena zlata prudko stúpla, aj inflácia bola vysoká. Lenže potom znova išla cena dole:

3. o -80% od 1980 do 2001. Cena klesala dlhých 21 rokov, pričom inflácia bola cca 4-5% p.a.

Ak by ste zlato nakúpili v 1980, do roku 2001 by ste stratili -80%. Dodnes, čiže dlhých 40 rokov by ste boli v strate. Takže ani uplynulých 40 rokov zlato infláciu neporazilo.

Vid graf Zlato vs. Inflácia 40 rokov.
Zlato vs inflácia 40 rokov.JPG
Je dôležité vedieť, že cena zlata z času na čas prudko stúpne. Vďaka tomu môže byť zlato niekoľko rokov výnosnejšie ako akcie. Tak to bolo v 70 tych rokoch minulého storočia (koniec zlatého štandardu ), po kríze 2000 (prasknutie internetovej bubliny), po kríze 2008-2009 (finančná kríza) i pri tzv. Covid kríze v 2020.
Zvyčajne však potom cena zlata dlhšie obdobie klesá, alebo stagnuje. Tento jav je opačný ako u akcií, ktorých cena väčšinou rastie, len z času na čas prudko klesne.

Zlato nás vraj ochráni pred hroziacou hyperinfláciou.

Svet v kríze, čiže horšia ekonomika – to je v súčasnosti deflačné prostredie.

Hlad, ani nedostatok tovaru a služieb nám v dnešnom svete nehrozí !
Realita je taká, že centrálne banky od 2009 dlho bojovali s defláciou a želajú si priemernú infláciu na úrovni 2%. Hyperinflácia skrátka nehrozí.


Zlato nás vraj chráni pred krízami, akcie sú príliš rizikové.

Ako som už demonštroval, zlato je z hľadiska strát rizikové a neraz klesalo dlhé roky.
Klesalo aj počas 1 a 2 svetovej vojny.

-50% počas 1 svetovej, vrátane pandémie 1918-1920
-60% od 1934 do 1971
-80% od 1980 do 2001.

Zlato je menej rizikové ako akcie, ale je aj menej výnosné.

Ak súčasný investor chce menšie riziko a rovnaký výnos ako zlato, mal by kúpiť DLHOPISY.

Rizikovosť u akcií je v dlhodobom horizonte vyvážená vysokým výnosom.

Dlhodobý výnos zlata sa nedá porovnávať s výnosom akcií.
Pozrime sa na čísla ( total return s reinvestovanými dividendami k 30.10.2020 )

Posledných 10 rokov: akcie +350%, zlato +21%
Posledných 30 rokov: akcie +2050%, zlato +455%
Posledných 50 rokov: akcie +15 000%... Zlato +5000%
Posledných 80 rokov: akcie +447 000%, Zlato +5300%
Posledných 100 rokov: akcie : +1 925 000 %, Zlato 9100%


Akcie zlato prekonávajú násobne. Akcia je majetkový podiel na podnikaní firmy.
Podnikaním sa vytvárajú hodnoty. To je práve ten nový tovar a služby, ktoré zvyšujú majetok ľudstva.
Zlato je len komodita. Cenný, ale chladný kov, ktorý nič nové nevytvára. Jeho cenu určuje len ponuka a dopyt.

Zásoby zlata na Zemi vraj budú vyčerpané o 20 rokov. :roll:

To isté sa pred rokmi tvrdilo pri rope. Dnes má svet prebytok ropy a jej budúcnosť je neistá.
Diamanty dopadli ešte horšie. Ich ťažba je prakticky nepotrebná. Vieme si ich vyrobiť.
Zlato zatiaľ nevieme vyrobiť, ale nikto nevie čo bude. Napríklad spústa zlata je pod morskou hladinou , spústa v zemskom v jadre, v meteoritoch, alebo na iných planétach.


Investovať do zlata sa vraj oplatí na celý život, alebo viac generácii.

Mám opačný názor. Zlato je dobrá krátkodobá špekulácia ak ho kúpite lacno a predáte draho. Dlhodobo sa držať neoplatí pre výkyvy ceny, celkový nižší výnos a oveľa vyššie riziko ako majú štátne dlhopisy. Ak zlato nekúpite lacno, môžete byť v strate dlhé roky. Je to umŕtvená investícia.

Investovať do zlata môžete v malom, nemusíte mať na účte milióny.

Toto je najväčší chyták, ktorý bežným ľuďom prináša veľké straty a predajcom veľké zisky. Čítajte ďalej a na konci sa dozviete.


Zlato je vraj vysoko likvidné a preto ho môžete veľmi rýchlo a pohodlne speňažiť.

Ďalší chyták, ktorý prináša ľuďom straty.

Pozrime sa na definiciu likvidity: je to vlastnosť, vďaka ktorej je možné dané aktívum rýchlo predať bez významných pohybov jeho ceny a bez straty jeho hodnoty.

Nehnuteľnosti sú málo likvidné , pretože ich neviete rýchlo predať za trhovú cenu.
Akcie, dlhopisy, alebo zlato vo fonde obchodovanom na burze (tzv. ETF ) vieme rýchlo predať za trhovú cenu. V tejto forme sú vysoko likvidné.

Ale čo ak vlastníte dlhopisy neobchodované na burze, alebo zlato vo fyzickej podobe?

Tu už máte s predajom problém. Obchodníci so zlatom tvrdia že nie.
Že vraj zlato môžete okamžite predať. Áno môžete. Najrýchlejšie za cenu zlomkového zlata vo výkupe. Táto cena je však nižšia ako trhová. Niektorí obchodníci garantujú výkup svojím klientom za trhovú cenu. Áno, ale chyták býva v tom že zlato im predali z prirážkou.


Investičný význam zlata je v tom, že sa hodí ako doplnok pri správe majetku u bohatých ľudí. Ak bohatý jedinec má už svoj majetok zainvestovaný v akciách, dlhopisoch a realitách , je vhodné mu doporučiť zlato ako doplnok portfólia. Všimnite si, že tento doplnok by mal byť zo všetkých investícii na poslednom mieste a nemal by presahovať 10% až 15% z investičného portfólia.

Teraz si rozoberme 2 hlavné dôvody prečo sa obyčajným ľuďom neoplatí investovať do zlata.

Dôvod č. 1.
Zlato musíme mať niekde uskladnené. To sú náklady a riziko, že o majetok prídete.


Dôvod č. 2.
Bežný človek nemá taký prebytok majetku, aby si mohol dovoliť experimentovať, či mu zlato prinesie výnos, alebo ho ochráni pred infláciou.
Bežný človek nepotrebuje svoj majetok chrániť, on ho potrebuje maximálne zhodnocovať.

Inými slovami povedané, zlato je pekný, ale chladný kov. Je to iba komodita, ktorá nevytvára žiadnu pridanú hodnotu. Zo zlata sa môžete tešiť, ale dlhodobé zhodnotenie prinášajú iba akcie. Akcie sú totiž investíciou do podnikania. Podnikanie generuje pridanú hodnotu, tržby, cash flow, zisk.

Ak nie ste bohatý podnikateľ, neostáva vám nič iné, len investovať do akcií iných firiem.

Predajcovia zlata ľudí strašia, že akcie sú rizikové a že jedine zlato je istota.

Áno, keď ceny akcií klesajú, tak cena zlata obyčajne stúpa. Ale čo sme si povedali na začiatku? Pokles cien akcií býva krátkodobý a skôr, či neskôr býva vystriedaný dlhodobým rastom. V dlhodobom horizonte preto riziko poklesu cien akcií nie je dôležité. Dôležitý je iba celkový výnos. Ten je niekoľkokrát vyšší ako u zlata. Takže ak chcete zhodnocovať majetok základom by mali byť akcie. Ak sa bojíte rizika a chcete sa poistiť proti poklesu, oveľa lepšie než zlato sú dlhopisy. Ceny dlhopisov rastú, ked ceny akcií klesajú, dlhodobo majú porovnateľný výnos ako zlato, ale z hľadiska poklesu, či stagnácie cien nesú oveľa nižšie riziko.


Ako investovať do zlata.

Ak investujete do akcií, zlato môžete kúpiť vo forme ETFs. Napríklad Xetra Gold, ktorej som venoval zvláštne vlákno, alebo americké ETF dostupné retailu: PHYS ( najpopulárnejšie je GLD, ale nedostupné pre retail s výnimkou brokera Fio )
Výhoda: nízke náklady, žiadne starosti

Fyzické zlato.
Kvôli nízkej prirážke sa oplatí zlato kupovať iba vo väčšom množstve. Pri súčasnej cene zlata na burze 1800 USD za trójsku uncu, stojí napr. 1 kg zlata okolo 50 000 €. V eurách to vidíte na cene Xetra Gold, ktoré kopíruje cenu zlata za 1 gram.

V menšom množstve sa oplatí zlato nakupovať iba vo forme zberateľských mincí a medailí.
Zberateľská cena môže rásť nezávisle od ceny zlata. V tom sa však treba dobre vyznať. To už nie je investícia v pravom zmysle, to je už viac zberateľstvo pre hodnotu i potešenie.

Najnevýhodnejšie je kupovať zlato v malom ako núkajú rôzni predajcovia zlata, spravidla cez sprostredkovateľov a ,,poradcov,,. Vtedy sa kupuje zlato bez pridanej hodnoty a s vysokou maržou = ľudia preplácajú 20% až 70% ! Často sú ľudia nahováraní na sporenie do zlata, teda pravidelné nákupy v malom. To je najväčšia škoda, lebo takto ľudia plnia vrecka predajcom zlata + sprostredkovateľom. Pritom seba ( a svoju rodinu ) ochudobňujú o možnosť maximálneho výnosu, ktorým by si vedeli zabezpečiť napríklad dôstojný dôchodok.

Ako obchodovať/špekulovať so zlatom.

- ETFs
- mimoburzové deriváty: zlato vo forme CFD u brokerov ako XTB
- burzové futures:

GC: Plný kontrakt. Najlikvidnejší. Delivery. August funguje do konca augusta. Multiplier 100 =100 USD za bod.

QO: mini zlato, CASH (finančné vysporiadanie), Multiplier 50 =50 USD za bod a 5 USD za tick.
Expiruje o mesiac skôr ( august expiroval koncom júla), preto sa teraz obchoduje october.

MGC: mikro zlato, ako GC, akurát 10 x menšie, čiže multiplier 10 = 10 USD za bod, a 1 USD za tick.
Napísať odpoveď