Prihlasovanie a podpisovanie cez obciansky preukaz s cipom

zdravie / šťastie / humor / pokec o všetkom a o ničom / ankety
hokaido
Dátum registrácie: 7. Februára 2021, 20:48
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Prihlasovanie a podpisovanie cez obciansky preukaz s cipom

Príspevok od používateľa hokaido »

Ak podavate danove priznanie a chcete si ulahcit pracu, urcite ste ho skusali podavat elektronicky. Instalovanie potrebneho softveru vsak moze pridat vrasky na cele nejednemu z nas. V minulosti, ked som si vsetko stiahol a nakonfiguroval bolo vsetko jednoduche. No pri posledom podavani DP som mal novy pocitac a vsetko som musel riesit od zaciatku. Bojoval som s tym viac ako 1 hodinu a preto vlastne vznikol aj tento prispevok, aby som si toto v buducnosti usetril sebe, pripadne aj niekomu dalsiemu.

Na prihlasovanie sa v minulosti pouzival KEP(kvalifikovaný elektronický podpis) ale dnes je odporucane eID(elektronická identifikačná karta). Budem sa teda venovat len posledne menovanemu.
Na prihlasenie do finacnej spravy sa musite najprv zaregistrovat, comu sa venuje priamo slovensko.sk. Aby ste sa mohli prihlasit alebo zaregistrovat pomocout eID, potrebujete mat nainstalovanu aplikaciu eID. Aplikaciu si mozete stiahnut na slovensko.sk.

Pri podpisovani DP na Windows 10 vo Firefoxe aj v Chrome vsak tato aplikacia nebola dostacujuca a cestou pokus omyl som prisiel na to, ze je potrebny este d.launcher(je k dispozicii na stranke ako eID appka). Tento postup skusajte len ak sa Vam nebude dat podpisovat. V pripade, ze narazite na problemy, cez F12 (Chrome a Firefox) si viete otvorit vyvojarske okno a na zalozke konzola mozete najst dovod problemu. U mna to bola nenainstalovana java. Tak som nainstaloval aj javu. Z nejakeho dovodu sa mi to ale vo Firefoxe nepodarilo dokoncit, ale po prihlaseni cez Chrome vsetko prebehlo v poriadku.

Ak je vsetko spravne nastavene a OP pripojeny k citacke mali by ste vidiet 3 ikonky(Windows)
eid_icons.JPG
eid_icons.JPG (12.41 KiB) 142 zobrazení
eID, pritomnost karty s ciom a D.Launcher.

Dalsie zdroje, ktore by vam mohli pomoct s procesom podpisovania:
DSigner - podpisanie dokumentu
Podpisovanie KEP-om na portáli Finančnej správy

Popisany postup je platny k 21.3.2021. Ak by prestal byt aktualny, napravime to.
Napísať odpoveď