IAD Investments

Dôchodok a sporenie, štátny I.pilier, II pilier, III.pilier, životné a investičné poistenie
JUGGLER
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

IAD Investments

Príspevok od používateľa JUGGLER »

IAD Investments ako najstaršia slovenská správcovská spoločnosť poskytuje finančné služby v krajinách strednej Európy už od roku 1991. V rámci svojho európskeho pôsobenia spravuje aktíva na Slovensku a v Českej republike v celkovej hodnote viac ako 1 193 853 529 EUR.

Spravuje 11 štandardných podielových fondov, 2 špeciálne fondy nehnuteľností a 1 špeciálny fond kvalifikovaných investorov. Má 43 zamestnancov.

Toľko aktuálne z ich webovej stránky.

Vlajková loď IAD je podielový fond GLOBAL INDEX IAD fond (EUR).

Hodnotím ho v Hitparáde : viewtopic.php?f=26&t=42

K 30.6.2021, teda za prvý polrok 2021 skončil fond s výnosom +15,47%, čo je velmi pekný výnos.

Je to mierne pod výnosom ETF USA (EUR) +18,85% a ETF SVET (EUR): +16,8%.

Je to najstarší slovenský fond, ktorý investuje do indexových ETFs. Má v správe 145 miliónov €.
Je to však zároveň najdrahší podielový fond, kde vstup podľa letáku KIID je 3,9% a priebežný poplatok 3,65% p.a.!

Tieto nevídane vysoké poplatky majú dlhodobo deštrukčný charakter na celkový výnos.

Fond IAD Global Index má od založenia 12.2.2001, teda za viac ako 20 rokov výnos iba +40% = 1,75 p.a.

ETF SVET za stejný čas: +202%, ETF USA v EUR: +379%.

Dnes pridám do vyhodnotenia Hitparády výsledky ,,since inception,, (od založenia ).
V porovnaní so sedliakom v ETF to vyzerá takto:

GLOBAL INDEX IAD fond (EUR): +1,75% p.a., od 12.2.2001 = 20,4 R.

ETF SVET: +5,57% p.a.
ETF USA v EUR: +8% p.a..

Pozrel som sa aj na SPORENIE.
Je sofistikované, lebo prostriedky idú znova len do ich fondov. Žiadna možnosť sporiť priamo do ETF a už vôbec nie do 100% akciového ETF.

V rámci Investičných stratégií pre IAD SPORENIE investujete do finančných nástrojov – podielových listov podielových fondov spravovaných IAD. Bližšie informácie o investičných stratégiách sú uvedené v Ponuke Investičných stratégií pre IAD SPORENIE.

Poplatky: vstup 3-4% ..ostatné som nelúštil....hľadal som simuláciu výnosu.

Zaujímalo ma ich najrastovejšie sporenie – majú totiž 6 stratégii sporenia. Zistil som, že tzv. RASTOVÁ obsahuje 50% akcií. Zrejme cez Global Index Fund , lebo píšu že ide o investície do podielových fondov. Takže drahé, vysokonákladové (aktívna správa ) a podliehaj zdaneniu. Neotravoval som sa poplatkami, pozrel som sa rovno na výnos.

Nahodil som do ich kalkulačky sporenie po 200 € mesačne na dobru 30 rokov.
Očakávané modelové zhodnotenie je u nich 4.26% p.a. a suma na konci 141 565 €.
.
IAD rastove sporenie.JPG
.
.
Tento výnos by bol pri výstupe zdanený sadzbou 25%.
Suma vkladov 72 000. Výnos cca 70 000. Mínus dane 25% = čistý výnos 52 500

Pre porovnanie som nahodil model sporenia cez EIC (European Investment Centre, o.c.p), vstup 1%, nákup/predaj 0,3% a poplatok za správu 0,12% ( momentálne vraj nie je žiadny ).
ETF USA malo za posledných 30 rokov výnos 10,6% p.a. = s reinvestovanými dividendami ako v ETF iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc).
Pri sporení cez EIC, čo mi momentálne vychádza ako najlacnejšia volba cez inštitúciu by ste mali na konci na účte 450 000 €.
ETF sú po 1 roku oslobodené od daní, takže táto suma je finálna.
Suma vkladov 72 000. Čistý výnos 378 000.

Takže záver porovnania sporenia cez IAD a EIC:

1. IAD sporenie po 30 rokoch: vklady 72 000. Čistý výnos 52 500.
Kalkulačka ukazuje, že keby ste tých 72 000 s IAD investovali naraz, za 30 rokov by ste mali výnos 1,84% p.a.
To je zhruba na úrovni ročnej inflácie, takže záver si urobte sami.

2. EIC sporenie po 30r.: vklady 72 000. Čistý výnos 378 000.
Kalkulačka ukazuje, že keby ste tých 72 000 investovali naraz, za 30 rokov to znamená výnos 6,30%p.a..
To je pekný výnos, ak si uvedomíte, že vy tých 72 000 nemáte naraz, ale investujete v splátkach, teda postupne.

Pozrime sa na výpis od IAD, ktorý mám z portálu ako-investovať.
Chlapík za 1 štvrťrok dosiahol zhodnotenie 731 € a naúčtovali mu poplatky cca 512 €.
Pri investícii 45 000 tak poplatky ročne vychádzajú cca 2000. Pri zhodnotení 7% p.a je teda poplatok cca 4,4% ... :shock:

:potlesk:
Prílohy
IAD Výpis.jpg
IAD Výpis.jpg (58.87 KiB) 227 zobrazení
Napísať odpoveď