PENNY STOCK TRADING ( obchodovanie halierových akcií)

trading, informácie, tipy, analýzy, obchodovanie naživo a iné
JUGGLER
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

PENNY STOCK TRADING ( obchodovanie halierových akcií)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PENNY STOCK TRADING ( obchodovanie halierových akcií)

Niektoré zdroje definujú penny stocks ako akcie pod 5$. Iné zdroje udávajú cenu pod 1$.
Prikláňam sa k definícii pod 1$ a ku podmienke, že by to mali byť akcie, ktoré nie sú obchodované na burzách, ale na tzv. OTC (over the counter) trhoch.
Akcie obchodované na burzách ako Nyse, Nasdaq a Amex sú totiž pod prísnou kontrolou a musia zverejňovať auditované finančné výkazy. Okrem toho má každá burza svoje vlastné kritéria. Napríklad na burzách Nyse a Nasdaq nesmie cena akcie klesnúť dlhodobo pod 1$.

Takže povedzme si, čo sú OTC trhy:

Môžeme ich kludne nazvať ako mimoburzové trhy, lebo ide o trh, kde medzi sebou obchodojú nezávislí makléri a brokeri a to priamo – bez sprostredkovateľov a bez verejnej ponuky formou aukcie, ktorá je typická pre burzy.

Na OTC trhoch sa obchodujú akcie firiem, ktoré nevyhovujú kritériám búrz (napr. akcie zbankrotovaných firiem, príliš malých firiem, akcie pod 1$ a pod.), ale aj takých firiem, ktoré nechcú byť obchodované na burzách, alebo si neželajú prísnu verejnú kontrolu.

V USA poznáme v súčasnosti dva hlavné OTC trhy:

1. OTC Bulletin Board
2. OTC Link LCC (bývalé tzv. Pinksheets )

Tá prvá je už súčasťou FINRA, čo je Úrad pre reguláciu – súkromný a nezávislý regulátor trhu s cennými papiermi. Má vlastný kvotačný systém pre firmy ktoré spĺňajú podmienky.

Tá druhá sa prezentuje ako OTC markets a cez nich sa obchodujeme väčšinu halierových akcií: https://www.otcmarkets.com/

Delia sa na OTCQX, OTCQB (firmy sú povinné zverejňovať kľúčové finančné informácie)
a Pink markets, ktoré nemusia spĺňať minimálne štandardy. Mnoho z nich teda nezverejňuje reporty a audity.

Penny stock trading je lákavý z hladiska potenciálu vysokých a rýchlych ziskov.
Mnohé webové stránky sľubujú vysokú šancu zbohatnutia s kapitálom len niekoľkých stoviek USD a pod. No menej sa už hovorí o rizikách a vysokej šanci strát, ktoré môžu pripraviť tradera o celý kapitál.

Ďalej si treba uvedomiť, že pri penny stocks je vysoké riziko, že sa stanete obeťami podvodných manipulácii. Vyplýva to zo skutočnosti, že tieto firmy a ich insideri nie sú pod takou prísnou kontrolou ako spoločnosti obchodované na burzách. Tí, ktorí dostávate väčšie množstvo emailov zo ,,zaručenými tipmi,, určite viete o čom píšem. Najčastejšie používaná schéma je taká, že si podvodníci nájdu akciu, ktorá sa nehýbe, nakúpia z nej väčšie množstvo a potom začnú diseminovať informácie, ktoré prilákajú kupcov. Zvýšený záujem vytlačí cenu nahor a oni vyberú tučný zisk po ktorom obyčajne cena akcie padne. Opačný trik je rozhlásiť falošné rumory, ktoré vyvolajú panický výpredaj a dočasné zníženie ceny.

O takýchto podvodoch sa môžete viac dočítať na oficiálnej stránke regulačného a kontrolného úradu pre cenné papiere v USA: http://www.sec.gov/investor/pubs/microcapstock.htm

Ďalším problémom obchodovania penny stocks je ich slabá likvidita. Nie je jednoduché ich nakúpiť, alebo predať tak ako na veľkých burzách. V prvom rade musíte mať brokera, ktorý to umožňuje. Ak broker prijíma online príkazy, samotný obchod sa často uskutočňuje cez makléra. A keďže ide spravidla o velké množstvá akcií, tak sú dôležité aj poplatky, ktoré si broker účtuje. Ďalej – zabudnite na market ordery. Používať treba iba limit ordery a trpezlivo čakať, kým sa obchod uskutoční. Pri väčších množstvách akcií to môže trvať aj niekolko dní až týždňov. Pri samotnom tradingu treba pri penny stockoch osobitne prepracovaný money a risk manažment. Ináč vás cenová volatilita a slabá likvidita môže dostať do veľkých strát, dokonca bankrotu, a to skôr ako sa spamätáte.

Ja osobne sa penny stockom bežne vyhýbam , ale mnoho firiem jednoducho nenájdete na veľkých burzách. Je takisto mnoho obrovských firiem, ktoré nie sú listované na veľkej burze, ale na OTC. V minulosti, keď som viac swingoval, sa mi takisto stávalo, že nejaká akcia bola delistovaná z burzy a skončila na OTC trhu.
Napísať odpoveď