VÝBER Z BANKOMATU V ZAHRANIČÍ !

Potencionálne podvody, pyramídy, Ponzi, lietadlo, vysoké riziko, zavádzanie, okrádanie klientov
JUGGLER
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

VÝBER Z BANKOMATU V ZAHRANIČÍ !

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mnohí vyberáme cash z platobnej karty priamo v zahraničí.
Dávajte si pozor.

Môže Vás to stáť 10% až 35% z vyberanej sumy ! Ojedinele aj viac.

Najviac si dávajte pozor na súkromné bankomaty EURONET.
Sú všade, kde je veľa turistov, ale aj tam kde nechcú mať bankomaty iné banky.
V Prahe na každom rohu. Rozmáhajú sa Bratislave a postupne pribudnú tisíce po celej ČR a SR.

Celkovo ich má Euronet po celom svete viac ako 50 000 !

Pokiaľ do nich vopcháte kartu miestnej banky, nič sa nedeje. Zaplatíte približne 3,5 € za výber.
Ak však ide o zahraničnú banku, pozor na pascu !

Na čo si dávať pozor pri všetkých bankomatoch v zahraničí
( teda aj u nás ak používate zahraničnú kartu ! )

Ak do bankomatu vložíte zahraničnú kartu, softvér to rozozná a ponúkne vám k výberu hotovosti oveľa vyššie sumy ako domácim.
Robia to naschvál. Chcú aby bol výber hotovosti čo najvyšší. Chcú vás obrať o čo najvyššiu sumu !

Následne vám ATM ponúkne menovú konverziu. Zvolte BEZ MENOVEJ KONVERZIE.

Ak súhlasíte z menovou konverziou, bude robená podľa nevýhodného kurzu, ktorú si nastavil majiteľ bankomatu !
Nejde len o súkromné ATM ako Euronet. Robia to aj naše banky, ked do nich vložíte zahraničnú kartu.

Ak nesúhlasite s konverziou, bude robená podľa kurzu kartovej spoločnosti, teda VISA, MASTERCARD a pod.
Ale pre zahraničné karty je všetko nastavené tak, aby ste klikli na tú nesprávnu voľbu a súhlasili s konverziou.
Chcú, aby ste to odklikli intuitívne. Do menej viditelného rohu dajú ,,odmietnuť konverziu,, a pod sumu peňazí ktoré vyberáte dajú POTVRDIŤ KONVERZIU,,.

Keď odkliknete POTVRDIŤ KONVERZIU, naúčtujú vám maržu 10 až 35%.
Pri výbere 1000 € Vám bankomat vydá 1000 € , ale z vášho účtu odíde 1100 až 1350€, Majiteľ bankomatu zarobil 100 až 350 € !
A vy to zistíte len z potvrdenky, alebo až doma :roll:

Nezabudnite, že toto robia aj naše banky zahraničným turistom. Takže všade to robia takmer všetky banky ak identifikujú zahraničnú kartu.

Ako sa vyhnúť zbytočným poplatkom v zahraničí. Pozrite si podmienky vašej banky, alebo robte výber z bankomatov tej istej bankovej (finančnej) skupiny. Taký výber obyčajne banky zvýhodňujú nižším poplatkom, alebo dokonca neplatíte žiaden poplatok.

Príklady skupín:
TB - Raiffeisen Bank International (RBI)
SLSP - Erste Group, Česká Sporiteľňa,
VUB - Intesa Sanpaulo, Privredna banka (Chorvatsko ), Banka Koper (Slovinsko )
UniCredit - UniCredit, Bank Austria, Zagrebačka ( Chorvatsko )
ČSOB - ČSOB, K&H Bank,Poštovní spořitelna
OTP - OTP Group

Takže si to zhrňme:
1. V zahraničí vyberajte cash z bankomatov vašej finančnej skupiny. Je to obyčajne zadarmo.
2. Ak vyberáte cash z bankomatu inej banky odkliknite BEZ KONVERZIE ! Obyčajne to stojí cca 3 €.
3. V zahraničí sa vyhýbajte hlavne súkromným bankomatom, najmä firme EURONET.
4. Ak používate Euronet, tak len BEZ KONVERZIE. Ináč hrozí poplatok 10-35%.
5. Cash nikdy nevyberajte z kreditnej karty. Je to drahé.
Prílohy
euronet-atm-1536x864.jpg
Tilbur
Dátum registrácie: 27. Mája 2021, 15:51
Been thanked: 2 times

Re: VÝBER Z BANKOMATU V ZAHRANIČÍ !

Príspevok od používateľa Tilbur »

Je smutné, že Euronet je kótovaný normálne na burze. Má ticker EEFT.

Minulý rok som bol na dovolenke v Čechách. Prišiel som k bankomatu Raiffeisen. Vyťukal som všetky voľby správne. Keď som dal výber bez konverzie, tak bankomat prerušil operáciu a vypľul kartu bez vykonania požadovanej operácie a bez chybovej hlášky. Som si myslel, že to banka s takým názvom ani nemôže spraviť. Nedáš im zarobiť, tak Ťa neobslúžia.
Nakoniec som vyberal z BKS bank, čo išlo bez problémov.

Ďalšia funny story bola tá, že mám účet zadarmo aj s bezplatným výberom v zahraničí. Takmer všetky banky ma v ČR ma však pýtali cca 250Kč za výber extra. Potom začiatok výletu je o hľadaní vhodného bankomatu. Nakoniec som tuším našiel bankomat KB, ktorá poplatok neúčtovala. To bolo asi tri toky dozadu.

Keď som bol v Poľsku asi pred štyrmi rokmi, stalo sa mi podobné. Minimálna suma na výber v bankomate bola tuším po prerátaní 500€. Ale dalo sa to preklikať nakoniec na menšiu sumu. Len sa človek zľakne, že je to falošný bankomat.

Ešte sme boli v jednom akvaparku v Poľsku. Pri platbe kartou som chcel platiť v PLN namiesto EUR. A dievčina pri pokladni mi povedala, že keď mám slovenskú kartu, tak sa to inak nedá. Po chvíli doťahovania som to vzdal. Ale zjavne boli odmeňovaní ešte aj za to, že niekto u nich platí s konverziou.

Takéto zážitky vedia dosť znepríjemniť dovolenku.
Napísať odpoveď